Dut Bahçem

Geleneksel yöntemlerle üretilen dutun şifalı dünyası

Doğanın canlılık, zindelik ve sağlık iksiri olarak sunduğu Dut Kurusu ve Dut Pekmezi, Adıyaman'ın Tut ilçesinde kurulu olan DUTBAHÇEM'de doğal ve geleneksel yöntemlerle hiçbir katkı maddesi olmadan üretilmektedir.

Adıyaman TUT;dut yetiştiriciliğinin önemli olduğu bir bölge…Zaten ilçenin adı da "Dut” tan gelmektedir. Tut ilçesinin 1400 rakımda yer alması sayesinde , dutlar gün ışığıyla beslenmekte ve sabah ayazında da doğal olarak kurumaktadır. Böylece dutlar hiçbir işlem görmeden tamamen kendi doğallığıyla üretilir.

DUTBAHÇEM 2008 yılında Kadir Dursun tarafından kurulmuştur. Önemli dut çeşitlerinin ve fidanlarının yer aldığı, dut yetiştiriciliği konusunda bölge halkı için bir araştırma ve geliştirme merkezi niteliği taşıması amacıyla kurulan DUTBAHÇEM’in hedefi ; bölge halkını üretim sürecine katarak, dutun kenti toprağı olan ve adını duttan alan Tut ilçesi ile markalaşmasını sağlamaktır. Ayrıca ; önümüzdeki yıllarda Dut'la ilgili bir araştırma enstitüsü kurulması ve çalıştaylar düzenlenmesi de hedeflenmektedir.

Bahçe , globalleşen dünyada hızla değişen mekanik bir tarım anlayışı yerine , geleneksel tarım yöntemiyle faaliyet göstermektedir. Ürünün hijyenik koşullarda toplanması ve depolanması için gerekli olan bütün profesyonel aşamalara hassasiyetle önem verilirken , ürünün olgunlaşması , kurutulması gibi bütün aşamalarda doğal ve geleneksel bir süreç izlenmektedir.

DUTBAHÇEM’de üretilen dut kurusu ve dut pekmezinin lezzeti ve sağlığı da bu doğallıktan gelmektedir.